Skip to main content

Szájsebészet

Fog- / Bölcsességfog eltávolítás
Csontpótlás
Arcüreg emelés - Sinus lift
Ciszta műtét
Implantátum

Fog- és bölcsességfog eltávolítás

Amikor a fogmegtartó kezelések már nem nyújtanak megoldást, elkerülhetetlen a foghúzás. Ilyen körülmények lehet:

  • hatástalan gyökérkezelés
  • előrehaladott fogágybetegség
  • törést szenvedett fog
  • helyteremtési cél

Foghúzás során a fog eltávolításra kerül a szájüregből. Onnantól, hogy ez a művelet egy fogkoronafogóval nem biztosítható, szájsebészeti kategóriába tartozik.
A leggyakoribb szájsebészeti fogeltávolítási eljárás a bölcsességfog eltávolítása, amikor az nem képes áttörni. A művelet során az érzéstelenített területen bemetszést ejtenek, eltávolítják a fog körüli csontot, majd a fogat és végül varattal lezárják a sebfelszínt.

Csontpótlás

A nem vagy nagyon hosszan gyógyuló csontdefektusok kezelésére a csontpótlás nyújt megoldást.
Leggyakrabban a fog elvesztése vezet állkapcsi csontmennyiség csökkenéséhez. Ennek oka, hogy a fogak elvesztését követően a korábban rágás során keletkező terhelések / mechanikai ingerek megszűnnek és a nem használt területen az állcsont csontszöveget sorvadásnak indul. Ez a folyamat a fogak pótlásának elmulasztásával fokozatosan súlyosodik. Végső esetben a csontállomány addig vékonyodik, míg az implantátum vagy kivehető fogpótlás kivitelezhetetlenné válik. Csontpótlás során a meglévő csontállomány valamilyen csontpótló anyaggal kerül feltöltésre. Ez lehet a páciens saját csontja, pl. állkapocs csont vastag részéből, vagy csípőcsontból nyert, állati eredetű csont vagy szintetikus anyag.

Arcüreg emelés - Sinus lift

Gyakran az implantátum beültetéséhez túl vékony csont áll rendelkezésre a száj és arcüreg között.
Ilyenkor az arcüreg emelés (más néven sinus lift) jelenti a megoldást. Az eljárás során csontpótló anyagot juttatunk az arcüreg nyálkahártya és a csont közé.
A meglévő saját csont mennyiségének függvényében implantátum beültetése akár ugyanebben az ülésben is megtörténhet.

Ciszta műtét

A szájüregi ciszta kötőszövetes fallal körülvett, hámszövettel bélelt tömlő, melynek üregét sárga folyadék tölti ki.
Jellemzője, hogy folyamatosan növekszik. A benne lévő folyadék nyomásának hatására a környezetében lévő csontszövet elsorvad.
Mivel a fogak ellenállóbbak a csontnál, így azok a nyomás hatására nem sorvadnak, hanem elmozdulnak. A két fog között növekvő ciszta a fogak gyökerét széttolja, így azok koronája egymás felé dől.
A ciszták kezdeti stádiumban még nem okoznak tüneteket, ezért az esetek túlnyomó többségében egyéb okból készített röntgenfelvétel derít rájuk fényt.
A ciszta eltávolítása nagyságától és elhelyezkedésétől függően többféle műtéti eljárással lehetséges. Eljárás fajtájától függetlenül elsődleges cél a ciszta hámbélés eltávolítása, majd az esetleges csontdefektus megszüntetése.

Implantátumok

Az implantátum egy blokkompatibilis anyagból készült "műgyökér", ami az állkapocscsontba helyezve az elveszett fog gyökerét pótolja. Így szolgálva alapot a fogpótlás rögzítésének.
Alkalmazáésa az egyetlen fog pótlásától a teljes fogsor rehabilitációjáig terjed.
Ahhoz az implantátum el tudja látni a foggyökér szerepét, elengedhetetlen a beágyazás a környezetének részletes ismerete. Az implantátum tervezésekor rendkívüli jelentőséggel bír a diagnosztika pontossága.
Rendelőnk CBCT képalkotója tizedmilliméter pontossággal megmutatja az állkapocs szerkezetét mind a 3 dimenzióban.
Így orvosaink pontos információt kapnak a csontszerkezet sűrűségéről és a környező anatómiai képletek lefutásáról.
Ennek segítségével a beültetés helyének meghatározása csaknem 100%-os bizonyossággal történhet és a műtét közbeni komplikációk is minimálisra csökkennek.

Több információra van szüksége vagy szeretne időpontot egyeztetni?

Vegye fel velünk a kapcsolatot!