Paradontológia
Fogágybetegség okai
Fogágybetegség tünetei
Kezelés
Utókezelés
A fogágybetegségnek (orvosi néven paradontitis) nevezzük a fog tartószerkezetének gyulladásos, bakteriális eredetű fertőzést. Ez többnyire fiatal (20-30 éves korban) már elindul az oldalsó moláris és a front területen.
-
80%-ban fogkövesedés
-
alkati hajlam
-
rossz pótlások, tömések
-
bakteriális fertőzés
-
ínygyulladás, ínyvérzés
-
csontpusztulás
-
tasakképződés
-
fokozott fogmozgathatóság
-
fogvándorlás
-
fogérzékenység
-
szájszag
-
gócbetegségek
Enyhébb esetben ínyvérzéssel, kellemetlen szájszaggal jár, súlyosabb esetben a fog megmozdul, fogágy tasak alakul ki. Fogágy tasak alakul ki, ha az íny elsődleges tapadása megszűnik. A fog melletti tartószerkezetek, csont elpusztul és az íny alatt egy ún. tasak alakul ki, ami tele van baktériumokkal, lepedékkel, gyulladt szövetekkel, amik gócbetegségeket okoznak. Ezért ennek kezelése mindenképpen fontos.
A fogágybetegség diagnosztizálása röntgennel és tasakméréssel (tasakmélység, vérzési index, plakk index) lehetséges.
Kezelése
Felállított diagnózis alapján első feladat az egyén szájhigiénének tökéletesítése. Rendelőnkben nagy hangsúlyt fektetünk a szájhigiénés oktatásra. Az általános fogápolási tájékoztatáson túl külön figyelmet fordítunk a pácienst érintő speciális eljárást igénylő technikák átadására is (pl. fogszabályozó készülék vagy híd esete).
Következő lépés a fogkő eltávolítása (íny alatt és íny felett) és a fogak polírozása. Az esetek jelentős részében eredményre vezet.
Ellenkező esetben megoldást nyújthat a fogínytasak tisztítása, kaparás lézersebészeti eszközzel, mechanikai kaparással, öblögetők, speciális fogköztisztítók alkalmazása vagy a hiányzó fog pótlása, esetleg sínezése.
Utókezelés
Háromhavonta szűrővizsgálat javasolt.
Kihez forduljon?
Több informácóra van szüksége vagy szeretne időpontot egyeztetni?
Vegye fel velünk a kapcsolatot!