Skip to main content

Fogszabályozás

Fogszabályozás felnőtt és gyermek korban
Fogszabályozó készülékek
Fogszabályozás időtartama
Fogszabályozás utókezelése - retenciós fázis

Fogszabályozás alatt a fogazat és az állcsontok esztétikai és funkcionális helyreállítását értjük.
A fogszabályozás nem kizárólag esztétikai célú, mivel a szabálytalan harapás vagy rendezetlen fogsor számos egyéb problémához vezethet.

  • A torlódott fogak megfelelő tisztántartása olykor lehetetlen. A nehezen elérhető helyeken a lepedék könnyebben megtelepszik és fogkőképződést vagy szuvasodást okoz, aminek további súlyos következményei is lehetnek.
  • Rossz harapás esetén a fellépő kiegyensúlyozatlan erőviszonyok miatt a fogak nagyobb terhelést kapnak, ezért fokozottan kopnak, könnyebben sérülnek és tartószerkezete is leépülhet (fogágybetegséghez vezet).
  • Harapási eltérésből adódó kényszerharapás során az állkapocsízület túlterhelődik. Ízületi problémát okoz.
  • Bizonyos esetekben a szabálytalan harapás vagy rendezetlen fogsor összefüggést mutat hangképzési, nyelési és légzési problémákkal.

Fogszabályozás felnőtt és gyermek korban

A fogszabályozás ma már nem életkor függő, de a fenti problémák elkerülése végett javasolt 6 éves kor könyékén elvinni a gyermekeket első fogszabályozási konzultációra. Ennek a ”találkozásnak” elsődleges szerepe, hogy a fogszabályozó szakorvos lássa az állcsont és harapási eltéréseket. Ez akkor is fontos, ha kezelést még nem kezdi meg, mert a további rendszeres kontrollvizsgálatokkal követni tudja a változásokat (állcsont növekedése, fogváltás, fogak rendeződése , harapás változása), amik segítségével legjobbkor kezdődhet a tényleges kezelés.
Ugyanakkor annak sem kell kétségbeesni, akiben később születik meg az elhatározás. Amennyiben a páciens fogágyának állapota lehetővé teszi, akár 50 éves kor környékén is alkalmazható az eljárás.

Fogszabályozó készülékek

A fogszabályozó készülékeknek hagyományos két nagy csoportja a kivehető és a fogak felszínére rögzített készülékek, ami az utóbbi időben kiegészült egy ”átmeneti” rendszerrel.
A kivehető készülékeket általában gyermekkorban – amikor még vannak tejfogak- ajánljuk. Mivel ezekkel a készülékekkel csak korlátozott fogmozgásokat lehet elvégezni, ezért többnyire megelőző fogszabályozási folyamatként tekintünk rájuk. Utána gyakran rögzített készülék alkalmazása szükséges a tökéletes végeredmény eléréséhez. Felnőttkorban csak kisebb igazításokra alkalmazható.
A kivehető és a rögzített készülékek közötti átmenetet alkotják az úgynevezett ”sínes” fogszabályozó készülékek. Ez egy átlátszó, a fogakat körbevevő sínekből álló szerkezet, ami kisebb esztétikai eltérések korrekciójára alkalmazható.
Ez a rendszer háromdimenziós tervezésen alapul. Lenyomatvétel alapján számítógépes modellezés segítségével történik a kívánt fogmozgások eléréséhez szükséges sínek tervezése, amiket meghatározott időközönként (általában 2 hetente) kell a páciensnek megadott sorrendben cserélnie a kezelés időtartama (4-8 hónap) alatt.
A fogak felszínére rögzített készülékek közül legelterjedtebb a klasszikus fém és a porcelán fogszabályozó készülékek. Ezek a készülékek megfelelő irányú erőkkel enyhe nyomást gyakorolnak a fogakra és a kívánt helyre mozgatják azokat.
A fogak felszínére rögzített fogszabályozók exkluzív csoportját alkotja a fogak belső oldalára rögzített készülék. Rendelőnkben a speciális aranyötvözetből készülő INCOGNITO rendszer érhető el.
Ez a készülék teljesen testreszabott. A szakorvos által vett lenyomat alapján a legújabb CAD/CAM robottechnológiával és iWiresTM ívekkel együtt készül a 3M németországi laboratóriumában. A rendelőbe történt visszaérkezést követően az egyénre adaptált felhelyezési technikával a páciens fogainak nyelv, illetve szájpadlás felőli oldalára kerül rögzítésre. Az ajak felöli oldalról láthatatlan.
Észrevehetetlensége mellett nagy előnye, hogy 100 % allergia mentességet biztosít a fémallergiás páciensek számára.

A fogszabályozás időtartama

Páciensek állandó kérdése, hogy meddig kell a készüléket hordani. Erre egészen pontos választ adni szinte lehetetlen. A fogszabályozás időtartama mindig eset függő. Befolyásolja a rendellenesség típusa, páciens életkora, az alkalmazott rendszer, a kontrollvizsgálatok gyakorisága, stb… A kezelőorvos általában egy időintervallum megadásával tud tájékoztató információval szolgálni.

A fogszabályozás utókezelése - retenciós fázis

Rögzített fogszabályozó készülék levételét követően sok esetben a fogak még nem stabilizálódtak új helyükön, ezért fennáll annak veszélye, hogy elkezdenek visszarendeződni szabályozás előtti helyükre. Ennek megakadályozására retenciós sínek alkalmazása szükséges a csontosodási idő alatt. A retenciós sín lehet kivehető (általában éjjel, alvás közben kell viselni) vagy állandó (front fogak mögé ragasztott). Viselésük nem jár kényelmetlenséggel, a fogszabályozás eredményének megtartásához szükségszerű.

Több információra van szüksége vagy szeretne időpontot egyeztetni?

Vegye fel velünk a kapcsolatot!